Intro. Takový malý úvodíček. ;-)

Srpen 2011

Třezalka tečkovaná

7. srpna 2011 v 10:20 | veki |  Bylinky
Po delší době se vracím k bylinkám. Tedy jen tady na blogu, v realitě jsem zavalena voňaými rostlinkami a suším jako blázen. Vzpomněla jsem si už v červnu, kdy jsem potkala úchvatnou louku, v té době více žlutou než zelenou. Kvetla totiž naplno třezalka. Vrhla jsem se na ni, abych si ji nasušila.


Budu si z ní v zimě (tipovala bych tak o zkouškovém) dělat čaj. Je totiž dobrá na nervy a uklidnění. Kdesi jsem četla, že se z ní dělává i tinktura na revma a byla používána k barvení látek na červeno.

A pokud rostlinu neznáte, není těžké ji na louce rozeznat. Je to vysoká, statná bylina bohatě se rozvětvující. Na stoncích nese drobné lístky a v létě (od června do sprna) kvete žlutými květy, které při odkvětu přecházejí do hnědé barvy. Roste na slunných místech - na loukách, ale i u silnic a na neudržovaných místech.

Sušit a používat nemusíme jen květy, ale i celou rostlinu bez kořenů. Na sběr si s sebou ale berte nůžky či nůž, stonky se rukama špatně trhají.Útěkem vpřed

6. srpna 2011 v 18:53 | veki |  Básník
Táhl jsem se městem, ruce v kapsách, hlavu sklopenou. Sledoval jsem jen špičky svých bot a zaplivaný chodník. Vnímal jsem dusno, prach a jakousi pachuť v myšlenkách. Pociťoval jsem bolest, ale nevěděl jsem, co mě bolí. Jen mi prudce tlouklo srdce a na spáncích mi rychle pulsovala žíla. Byl jsem rozčilen, kdybych byl někoho potkal, určitě bych mu namlátil a vybil si zlost na tenhle podivný svět.

Náhle začalo z modré oblohy pršet, bubnování kapek do zaparkovaných aut zesílilo a netrvalo dlouho, aby déšť vytvořil jednu souvislou stěnu valící se vody. Nepřekvapilo mě to, vždyť kopance přicházejí vždycky z čistého nebe. Za několik málo minut jsem byl promoklý na kůži. Oblečení se na mě nalepilo a připadal jsem si jako toulavý pes, který několik týdnů nejedl a pod kožichem přilepeným na těle se mu rýsovala žebra.