Intro. Takový malý úvodíček. ;-)

Květen 2011

Cesta do Věčného města a zpět II.

26. května 2011 v 18:43 | veki |  Co mě baví
Hon na Kapitolskou vlčici. To mi přijde jako nejvýstižnější pojmenování úterý. Byl to nejvíc vyčerpávající den, několik nachozených kilometrů v teplém slunečném dnu, davy lidí a zatracená římská doprava.

Cesta do Věčného města a zpět I.

25. května 2011 v 14:31 | veki |  Co mě baví
Právě v tuto chvíli se mám učit, místo toho se opájím probíráním fotek z minulého týdne, fotek z Říma.

Ano, těch pět dní nestačilo na to, abych viděla všechno... seznam věcí, které musím vidět příště je delší než těch, které jsem viděla. Ale to, co jsem viděla bylo něco tak úžasného, že na to stejně nemám slova. Na vlastní kůži jsem si ověřila tezi, že člověk archeologii (či chcete-li historii, výtvarné umění či hudbu) nepotřebuje, ale že ji prostě chce. Ten pocit naplnění z toho, že jsem se právě na vlastní oči stala součástí počátků evropské civilizace, mi vystačí zase na hodně dlouho.


Dilthey: Dějiny jsou teprve to, co bude

7. května 2011 v 20:43 | veki |  Myšlenky
Filosofie je tak krásná, že pláču nad tím, že ji nejsem schopna pochopit. A nyní, nyní se za to proklínám, protože pondělí 9:00 je příliš blízko a dějiny evropského myšlení jsou moc obsáhlé. A do toho ještě doba středověká a její mory, války, bohové a papežové.

A tohle dělám místo toho, abych si to cpala do hlavy... jestli mě v pondělí vyhodí, tak budu chodit kanály. A jestli nedám ty středověky, tak z nich už nevylezu. A to ještě nezačala memorovací epidemie. Řím! Řím, to světlo na konci.

A teď už ironicko - pesimistické pojednání o smyslu našich jsoucen v rozprostraněném kosmu v jednotě universa.