Intro. Takový malý úvodíček. ;-)

Květen 2009

Přeštěnice 2009

31. května 2009 v 13:10 | veki |  Co mě baví
V pondělí jdu slavnostě na poštu vyzvednout lístky na festival v Přeštěnicích. Tenhle nápad vyšel z Barči a protože pokud jde o cestu přes půl republiky někam, kde to vůbec neznám, může se mnou vždycky počítat, tak jsem kývla.

Je to tak šílený, že tomu ještě teď nevěřím a moc se těším.

Svou cestou - Gobelín

30. května 2009 v 20:01 | veki |  O písničkách
Nemůžu si odpustit nějaký další hudební drobeček do rubriky O písničkách. Tak především proto, že se mi dostalo té cti a odkaz na Kamrlík je na stránkách folkové skupiny Svou cestou. Také proto, že by se tahle kapela měla dostat do povědomí dalších lidí, třeba těch, kteří (i když třeba omylem) navštíví Kamrlík a trošku se tu pošťourají.

Tahle písnička mi silně připomněla dnešní den. Byli jsme opravovat naučnou stezku Oldřichovské háje a skály (mimochodem, všem doporučuji, je tam nádherně) a celý den lilo jako z konve. Všude to klouzalo, podzimní listí na zemi se změnilo v bahno a mlha zakryla jindy tak příjemný bukový prales. Jenže, když máš spády toulavý a trochu dobré vůle, tak se na to zpropadený počasí ani nezlobíš, je ti krásně. Zima na ruce, ale teplo u srdce. Zkrátka někdy slunce, jindy déšť a stín. Pravda je, že vůně dálek a jizersokohorského lesa už se nezbavíš, jó nezbavíš.

Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy

25. května 2009 v 18:33 | veki |  Literatura
Jaroslav havlíček se narodil Jilemnici roku 1896. Když se vrátil z První světové války, stal se bankovním úředníkem v Praze, kde také prožil zbytek svého krátkého života. Zemřel roku 1934. Svou tvorbu začínal povídkami. Čerpal především z osobní zkušenosti z války - klade důraz na vztah mezi racionalitou a iracionalitou, snaží se o psychologické vykreslení postav. Jeho mistrovským dílem jsou právě Petrolejové lampy, ve kterých se mu podařilo skloubit popis maloměstského prostředí Jilemnice a psychologii postav.
(OBR.: jicinsky.denik.cz)


Historie, historie a historie

25. května 2009 v 18:21 | veki |  Myšlenky
Patřím na hranici, jelikož až teď píšu o výjezdovém semináři z dějepisu. Nikdy ale snad není pozdě, a tak napravuji svoji chybu. Během toho týdne jsem se definitivně rozhodla o svém budoucím intelektuálním vývoji. S konečnou a neměnnou platností ozamuji, že hodlám jít studovat historii. Ať už kulturně-historická a muzeologická studia, nebo pomocné vědy historické a archivnictví. Neodvolám.

Busta Albrechta z Valdštějna z frýdlantské radnice


Levandule lékařská

17. května 2009 v 16:08 | veki |  Bylinky
Rozhodla jsem se začít jednou z mých nejoblíbenějších kytiček. Mám ráda její vůni, její šedivé lístky, její majestátný vzhled....
Foto dodám, jakmile mi holka rozkvete a bude co fotit.

Jak vypadá?
Levandule je stálezelený keřík, který se hustě větví, takže se jeví velice kompaktní. Listy vypadají spíše jako jehlice: jsou tenké a podlouhlé. Starší větvičky mají šedou, až stříbrnou barvu, mladé jsou světle zelené a postupně šednou. Levandulové keříky mohou dorůstat až 90cm výšky, potřebují tedy na záhoně (či v květináči) dostatek místa.
Levandule v létě rozkvétá drobnými fialovými (známé jsou ale i njerůznější růžové a bílé kultivary) kvítky, které jsou uspořádány do dlouhých koncových květenství. Květy jsou silně aromatické, lákají hmyz a motýly.

Poupata ....

Výjezďák z dějepisu

8. května 2009 v 19:53 | veki |  Co mě baví
V pondělí to vypukne - dlouhoočekávaná akce roku: výjezdový seminář. Chtěla jsem původně jet na biologii, ale protože bych jela z naší třídy sama, tak jsem dala přednost dějepisu.

Nevyslovitelně se těším - týden historie! Mmmmm, ach, živote jak jsi krásný.

Podrobnosti za týden, až se vrátím.

O bylinkách aneb jak to vždycky začíná

4. května 2009 v 19:05 | veki |  Bylinky
Tak jsem se (asi v nějaké slabé chvilce) rozhodla založit novou rubriku. Rubriku, která by zaštiťovala moje oblíbené místo v zahradě, moje soukromé místo, o které se starám s takovou pečlivostí, že tam vyroste úplně všechno. Je to malý záhonek s bylinkami vzadu za skleníkem hned vedle záhonu se salátem, který tam je ale pouze nyní. Až se sklidí, tak tam vyrostou kukuřice, kedlubny a celer.

Jelikož jsem hrdá majitelka hned několika publikací o bylinkách a jejich využití, rozhodla jsem se, že v rámci svého vzdělávání v této oblasti, občas přispěju i sem. A to i obrazem - snažím se to všechno dokumentovat. Jediné, čeho mi je opravdu líto je to, že sem nemohu dát vůni.

Začínám tedy s vervou a fotografií:

Dobromysl obecná (neboli oregano) - takovýhle prcek to byl loni, letos už se mi nevejde na záhon, potvora

Maceška

4. května 2009 v 18:18 | veki |  Foto

Hrádek rock summer

1. května 2009 v 16:19 | veki |  Co mě baví
JO JO JO!
Tolik štěstí najednou snad ani člověk mít nemůže. Hrádek nad Nisou, městečko tak patnáct kilometrů od nás a tradiční jednodenní festival a nejlepší obaszení v dějinách!

Velká stage

Malá stage


Jo! To bude fakt dost dobrá akce. Kdy? V sobotu 13. června letošního roku na Kristýně v Hrádku. 280 Kč v předprodeji (Ticketpro a Tipsport) a na místě 350 Kč.
Všechny informace na http://hradekrocksummer.comEkologická olympiáda Jítrava 24. - 26. 4.2009

1. května 2009 v 15:52 | veki |  O ochranářích
I přes horoucí zklamání, že si nemůžu zasoutěžit, jsem nakonec vyrazila do Jítravy, připravena na všechno. První pozitivní zpráva dne byla, když jsem shledala, že ani Jíťa, ani já nemáme kde spát. Kanapíčko v jídelně nevypadalo právě lákavě. Pro tu chvíli ale nebyl čas řešit nocleh, bylo potřeba udělat spoustu jiných věcí. Uvařit asi čtyřicet litrů čaje tak, aby chutnal všem. Ohřát již dopředu připravený guláš. Prostřít stoly v jídelně.

Vydávání sváči.
klikni pro další fotku