Intro. Takový malý úvodíček. ;-)

Jarmila Loukotková - Není římského lidu

19. listopadu 2006 v 14:41 | Veki |  Literatura
Román se odehrává ve Starověkém Římě na začátku vlády císaře Nerona. Hlavním hrdinou je básník s vytříbeným vkusem Titus Gaius Petronius, zvaný Arbiter (Soudce).

Petronius se při jedné z večeří na dvoře císaře Claudia stal svědkem jeho vraždy. Claudiova mocichtivá manželka Agrippina otrávila svého manžela jen proto, aby dosadila na trůn svého syna Nerona. Jedinou překážkou byl Claudiův vlastní syn Britannicus. Britannicus ale nebyl plnoletý a tak se novým císařem stal Nero. Neronovi se časem přestalo líbit matčino věčné poručníkování a rozhodl se, že se ujme vlády sám. Postupně se zbavil všech svých příbuzných, včetně manželky Octávie a bratra Britannica. Znovu se oženil s nejkrásnější ženou v Římě. Nastolil hrůzovládu a římský lid se začal bouřit. Petronius se Nerona snažil dovést k odpovědnosti za své činy a vůdce vzbouřenců nutil k trpělivosti. Nero se zpočátku snažil poslouchat Petroniovy rady, ale vzbouřenci si dále vedli svou.
Když jednou na večerní projížďce obyvatelé Říma nepozdravili svého císaře, Nero usoudil, že není-li římského lidu, nebude ani Říma a nechal ho vypálit. Sám se svým dvorem odjel z Říma k moři. Na večerní hostinu dorazil i Petronius. Nero, když se setmělo, slavnostně odhalil závěsy od terasy, z které byl Řím jako na dlani. Ohromná záře prostoupila sál a všichni s údivem zjistili, že Řím hoří! Petronius se chtěl okamžitě vrátit mezi lid pomáhat jim při hašení, ale Nero mu zastoupil cestu. Petronius se však hrdinně pustil z terasy a pěšky doběhl k Římu, aby s lidem sdílel jejich osud. Řím se podařilo uhasit, ale Nero už věděl, že má proti sobě všechen lid. Začal tedy podezírat všechny kolem. Petroniem začínaje a jeho vychovatelem Senekou konče.
Seneka si svůj život vzal dobrovolně a následovali ho další. Nero ve vzteku zabil svou nynější těhotnou manželku. Když se Petronius dověděl,j k Nero řádí, podřezal si tepny a s úsměvem na líci, pohárem vína v ruce a láskou v srdci pomalu vykrvácel, zemřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama